Aastakokkuvõte 2012

2013 on täiehooga käimas ning on viimane aeg teha eelmise aasta kokkuvõtted:
ETV Tütarlastekoori tegemiste aastakokkuvõte 2012
Aasta 2012 tõi ETV tütarlastekoorile sagedast koostööd andekate loovisikutega, võimaluse lõpule viia uue, peatselt valmiva plaadi salvestused ning mitmeid huvitavaid projekte nii kodu- kui ka välismaal. Õnneks maailm detsembri viimasel poolel siiski ei lõppenud, aga kui ka nõnda juhtunud oleks, poleks tütarlastekooril aastale tagasi vaadates vähemalt midagi kahetseda olnud. Teha jõuti palju, sõlmiti otsi kokku seoses varasemate tegemistega ning külvati ka tuleviku projektide seemneid.
Aasta 2012 algas üpris tegusalt, 8. jaanuaril esines koor koos teiste andekate kollektiivide, näiteks Otsakooli bigbandi ja Nuku kooriga, Aasta Muusiku kontserdil Raadiomaja I stuudios. Kontserdi käigus anti Siim Aimlale üle aasta muusiku tiitel ning selle erilise sündmuse tähistamiseks esitas tütarlastekoor tema uudisteose „Keeleelukas“.
Veebruarikuusse mahtus paar pikemat lindistuspäeva uue plaadi tarbeks ning 17. veebruaril astuti ühel Noblessneri valukojas toimunud firmaüritusel üles ka koos Tõnis Mägiga. Ent veebruari silmapaistvaimaks ettevõtmiseks kujunes 24.-28. veebruaril toimunud kontsertreis Inglismaale, mis viis koori Londonisse ja Gateshead’i. Esineti Reverb festivali raames toimuvatel Imogen Heap’i kontsertidel koos tuntust koguva inglise muusiku Ana Silvera ja maailmakuulsa Holst Singers’i kooriga. Oodatud esmaettekandele tuli Ana kirjutatud tsükkel „Oracles“, mis sisaldas isegi ühte eestikeelset lugu „Tule maale, armas veli“. Lisaks kontsertidele Roundhouse teatris (26. veebruar, London) ja The Sage’is (27. veebruar, Gateshead) jõuti 25. veebruaril esineda ka Westminster Cathedral Hall’is kohalikele eestlastele Eesti iseseisvuspäeva puhul korraldatud kontserdil. Mõnedele koori värskeimatele lauljatele oli see reis esimeseks tõsisemaks proovikiviks.
Märtsis külastas tütarlastekoori proovi üks Korea telekanal, kellele sai esitatud mitmeid näidislugusid, kuid isegi põhjalikumalt näisid külalised olevat huvitatud koori lahtilaulmise ja –võimlemise tehnikatest. Tüdrukuid kutsuti esinema regilaulu-teemalise filmi esilinastusele, kuna filmis oli kasutatud klippe koori mõne aasta tagusest esinemisest Naissaarel. Enne kuu lõppu, 27. märtsil jõuti esineda veel ühel kontserdil Niguliste kirikus koos Jaapani Miyagi Sanjo OG naiskooriga (dirigent Kanezo Kori).
Aprill möödus peamiselt proovisaalis eelseisvateks kontsertideks valmistudes, kuid mai jooksul tehti esinemisvõlg tasa. Kuu alguses astuti üles Magistraali keskuse taasavamisel ning osaleti isegi lindi läbilõikamise tseremoonial. 10. mail kulmineerus Matkamajas üks oluline põhjalikku eeltööd nõudnud projekt – Tiiu Sinipalu EMTA dirigendieriala bakalaureuseeksam. Tiiu käe all esitas koor kolm lugu: Ester Mägi igatseva pala „Ta tuli“, Tomás Luis de Victoria klassikalise vanamuusika valdkonda kuuluva laulu „O sacrum convivium“ ning Knut Nystedti modernse fantaasiavisiooni „Shells“. Nii noor dirigendihakatis kui ka koor andsid oma parima ning esitusega jäi rahule isegi Tiiu nõudlik juhendaja Ants Soots. Ettevõtmise õnnestumisele lisandus boonusena veel asjaolu, et Tiiule oli ETV tütarlastekooris laulmine nii meeldima hakanud, et ta jäi ka edaspidiseks väärtusliku teise aldina koori ridadesse.
Maikuu keskel osales ETV tütarlastekoor Šveitsis, Baseli linnas korraldataval 8. Euroopa Noortekooride festivalil. Sel aastal tähistas alates 1992. aastast iga kolme aasta tagant korraldatav festival oma 20. aastapäeva ning selleks puhuks oli Baselisse kokku tulnud üle 700 laulja nii Eestist, Tšehhist, Taanist, Soomest, Prantsusmaalt, Hollandist, Portugalist, Venemaalt, Sloveeniast, Rootsist ja Šveitsist, erikülalisena oli kohale lennanud ka Kuubalt pärit koor. Festivali raames sai tütarlastekoor laulda nii kirikutes, kontserdisaalis kui ka linnatänavatel, samuti nautida kodumajutus-programmi võõrustajaperede külalislahkust.
Lehekuu viimasel päeval osales ETV tütarlastekoor Jaani kirikus toimunud heategevuskontserdilautistlike laste toetuseks. Tegemist oli väga mitmekülgse kontserdiga, kus lisaks tütarlastekoorile astusid üles ka Siiri Sisask, Eesti diplomaatide koor, Läti Eesti koor, Nuku koor, Estonia Seltsi segakoor, „Arsise“ kellade ansambel, Itaalia suursaadik Posa Maria Chicco Ferraro ja mitmed teised.
2012. aasta suve algusesse mahtusid kontsert Tartu Jaani kirikus 29. juunil ning popkooripidu30.juunil koos Estonian Dream Bigbandi, hulga tuntud eesti solistide ning tuhandete lauljatega. Kesksuvel, 8. juulil esineti Juu Jääb festivali raames Muhus Katariina kirikus koos briti soul/jazz-laulja Ola Onabulega. Projekt oli väga menukas ning õnneks ei jäänud see meie viimaseks koostööks sel aastal.
Augustis kontserdipuudust kurta ei saanud, tütarlastekoor jõudis esineda nii Jaani kirikus (10. augustil, koos Hong Kongi lastekooriga), Toila mõisapromenaadil (19. august) kui ka Harju mäel (20. augustil, taasiseseisvuspäeva puhul). Kuu suurimaks sündmuseks oli lühike (23.-26. august), kuid intensiivne kontsertreis Arezzosse Itaalias. Seal anti koorile ja dirigendile aastatepikkuse mitmekülgse muusikalise tegevuse tunnustamiseks üle Guido d’Arezzo Fondi auhind Guidoneum Award 2012. Seekord tüdrukud Arezzos toimuvast konkursist (Concorso polifonico internazionale Guido d’Arezzo) osa ei võtnud, kuid aastatetagused esikohad samalt ürituselt on aidanud luua toetava baasi praeguseks edukaks tegutsemiseks.
Sügis algas samuti huvitava projektiga: 16. septembril osales tütarlastekoor Kaarli kirikus Maarjalaulude festivali raames toimunud kontserdil „Maarjamuusika“, kus esitati kolme Pärt Uusbergi teost. Esinemise tarbeks osales helilooja enne koori proovides ning lõpuks õnnestus teda veenda ka kontserdil lugusid ise dirigeerima. ETV tütarlastekoori esituses kõlasid seal „Ave Maria“, „Ave regina caelorum“ ja „Ora pro nobis, peccatoribus“.
Oktoobri- ja novembrikuu jooksul käis ETV tütarlastekoor esinemas näiteks RAM-koolis (Rahvusvahelise muusikapäeva puhul 1. oktoobril), Meritoni hotellis (eesti toidu teemalise nädala avaüritusel) ja Pärnu linnamuuseumis. Oluliseks ettevõtmiseks olid koori katsed, mille käigus kontrolliti uute lauljate võimekust ja kinnitati paljud ametlikult katseajale või kuulutati prooviperiood edukalt lõppenuks. Korraldati ka põhjalikum tutvumisõhtu, mis loodetavasti uute liitujate ärevust ja pingeid vähendas. 27. novembril osalesid tüdrukud PÖFFi auhinnatseremoonial Vene teatris, kus prooviti ära nii hundi moodi ulgumine kui ka kõrgel laeni ulatuval mitmekorruselisel metallkonstruktsioonil laulmine.
Aasta lõpusirgel oli tütarlastekooril taas au ja rõõm esineda koos Ola Onabulega. Seekord anti koos Ola ja Villu Veskiga detsembri alguses kaks kontserti: 2. detsembril Kuressaares Laurentiuse kirikus ja 4. detsembril Tallinnas Kaarli kirikus. Viimane kontsert salvestati ka telepildi tarvis ning kontserdipileti ostmisega hilja peale jäänud muusikahuvilised said seda kuulata-vaadata 25. detsembril ETV2-st.
Kokkuvõtlikult võib öelda, et 2012 oli ETV tütarlastekoorile äärmiselt tegus ja edukas aasta ning jääb ainult loota, et 2013 ei jää möödunule alla. Ees ootavad uued väljakutsed nii lähemal kui ka kaugemal, kõige silmapaistvam neist isegi eksootilises Shanghais.

**
Nimekiri kronoloogilises järjekorras:

8. jaanuar – Aasta Muusiku kontsert (Siim Aimla ja Otsakooli Big Band)

12. veebruar, 19. veebruar – lindistus
17. veebruar – kontsert Tõnis Mägiga. Noblesneri valukojas.
24.-29. veebruar – Inglismaa, London ja Gateshead Ana Silvera ja Imogen Heap’i ja Holst Singersiga , tsükkel Oracles. ETV tütarlastekoor esines Reverb festivali raames toimuvatel Imogen Heap’i kontsertidel koos Ana Silvera ja Holst Singers’iga. Kontserdid toimusid:
 26. veebruar 2012  – Roundhouse teater, London
 27. veebruar 2012 – The Sage, Gateshead
25. veebruar kontsert Westminster Cathedral Hall’is kohalike eestlastega.
21. märts – proovis Korea TV
22. märts – Regilaulu filmi linastus
27. märts – kontsert Niguliste kirikus Jaapani Miyagi Sanjo OG naiskooriga (dirigent Kanezo Kori).
3.mai – Magistraali keskuse uuestiavamine.
10. mai – Tiiu Sinipalu lõpueksam Rootsi-Mihkli kirikus, EMTA dirigendieriala bakalaureuseeksam (1. Ester Mägi – “Ta tuli” 2. Knut Nystedt – “Shells” 3. Tomás Luis de Victoria – ” O sacrum convivium”), õpetaja Ants Soots
15.-20. mai – Kontsertreis Šveitsi, Baselisse (seoses 8. Euroopa Noortekooride Festivali kontsertidega – 16.-20. mail 2012 Euroopa Noortekooride Festivali korraldatakse Baselis iga 3 aasta tagant alates 1992. aastast. Sel aastal tähistas ta oma 20. aastapäeva ning Baselis oli kokku üle 700 laulja. Koorid olid Eestist, Tðehhist, Taanist, Soomest, Prantsusmaalt, Hollandist, Portugalist, Venemaalt, Sloveeniast, Rootsist, Šveitsist ning külalisena oli koor Kuubalt.)
31. mai – heategevuskontsert Jaani kirikus autistlike laste toetuseks, ETV tütarlastekoor kutsuti esinema heategevuslikule kontserdile autistlike laste toetuseks, 31.mail Jaani kirikus. Tegemist oli väga mitmekülgse kontserdiga, kus lisaks tütarlastekoorile astusid üles ka Siiri Sisask, Eesti diplomaatide koor, Läti Eesti koor, Nuku koor, Estonia Seltsi segakoor, „Arsise“ kellade ansambel, Itaalia suursaadik Posa Maria Chicco Ferraro ja mitmed teised. Kõik koorid koos esitasid kontserdi alguses ja lõpus ühislugudena “Dona nobis pacem” ning “Ärkamise aeg”.
9. juuni – Raua Needmise lindistus
29. juuni – kontsert Tartu Jaani kirikus
30. juuni – Popkooripidu Tartus
8. juuli – Juu Jääb festivali raames Muhus esinemine koos Ona Onabule (Villu Veski)
10. august – kontsert Jaani kirikus koos Hong Kongi lastekooriga
19. august – kontsert Toila promenaadil.
20. august – kontsert Harjumäel taasiseseisvuspäeva puhul
23.-26. august – kontsertreis Itaaliasse, Arezzosse (auhinna vastuvõtmise puhul: Guidoneum Award 2012. Guido d’Arezzo Fondi auhind (Guidoneum Award) anti koorile ja tema dirigendile Aarne Saluveerile üle laupäeval, 25. augustil koorikonkursi pidulikul galakontserdil. Konkurss ise (Concorso polifonico internazionale Guido d’Arezzo) toimub mitmes eri sektsioonis ja veel alafestivalidega 18.- 26. augustil juba 60. korda.)
16. september – Kaarli kirikus Maarjalaulude festivali raames kontsert Maarjamuusika, Pärt Uusbergi 3 lugu (“Ave Maria”, “Ave Regina caelorum” ning “Ora pro nobis, peccatoribus”)
1. oktoober – esinemine RAM-koolis Rahvusvahelisel muusikapäeval
3. oktoober – Koori katsed
13. oktoober – lindistus
17. oktoober – kontsert 17.00-21.00 Meritonis, Eesti toidu teemalise nädala algus.
3. november – koori uute lauljatega tutvumisistumine
22. november – kontsert Pärnus linnamuuseumis
27. november – esinemine PÖFFi lõpetamistseremoonial
2. detsember (Kuressaares Laurentiuse kirikus) ja 4. detsember Kaarli kirikus – kontsert Ola Onabule ja Villu Veskiga + 4. dets hommikutelevisioonis
8. detsember – esinemine Rottermani soolalaos