USA 2015
9. – 23. juuli veedavad ETV tütarlastekoori neiud koos dirigent Aarne Saluveeriga USAs, võttes osa San Fransiscos toimuvast rahvusvahelisest Golden Gate festivalist ning andes kontserteid nii Eugene’s kui ka LAs.
Et hoida teid meie tegemistega kursis, postitame oma kooriblogisse reisipilte ja -jutte eesootava kahe nädala jooksul.
Taaskohtumiseni, Eestimaa!
1. PÄEV
09.07
Alustasime reisi USAsse lennukalt!
Tallinn -> Helsinki -> New York -> Seattle – liikusime tervelt päeva jagu ajas tagasi!
Lendude vahel ootamine veedeti kas muusikat kuulates, kaarte mängides, 30-minutilise ajapiiranguga Wifit kasutades, lugedes, värviraamatut värvides või pagasikärus sõites!
Pärast lende sai veel jääkülma konditsioneeriga bussis loksutud 6 tundi, et jõuda kell 4 hommikul Oregoni ülikooli ühikasse. See on senini kõigi jaoks suur küsimus, miks ameeriklastel igal pool siseruumides selline konditsioneer puhub! Ainuke soe koht bussis oli WC, kus käidi aeg-ajalt ennast soojendamas.
2. ja 3. päev
10 – 11.07
Alustasime päeva hommikuse prooviga Soreng teatris, kus andsime ka tunnise kontserdi. Linnaga oli meil aega tutvuda terve ülejäänud õhtu ja järgmine päev.
Eugene-i linna kaunis tänavakunst oli juba omaette vaatamisväärsus!
Osad meist jõudsid majamuuseumisse Shelton McMurphey Johnson House, kus õppisime veidi rohkem linna ajaloo kohta.
Kuraditosin lauljaid veetis oma laupäevahommiku river raftingul. Külmem ilm andis just põhjust end paadikestes rohkem liigutada ja üksteisega võidu sõuda. Laulsime palju vanu ja väga väga vanu koorilaule, kuid nautisime ka linnulaulu McKenzie jõel.
Reedel saime võimaluse minna kuulama Oregon Bach Festivali raames Canadian Brass-i.
Viimasel õhtul Eugene-s läksid mõned meist kuulama Mahleri 2. sümfoonia proovi Soreng teatris. Muusika jättis ümisema kogu õhtuks!
4. – 10. päev
12. – 20.07
Pühapäevaõhtul jõudsime pärast järjekordset pikka bussisõitu San Franciscosse. Kõigi pered elasid San Francisco äärelinnades: Piedmontis, Berkeleys, Alamedas ja Oaklandis.
Juba saabumisõhtul saime kogeda tõelist Ameerikat!
Portsionid USA-s on hiiglaslikud!
Inimesed on väga julged!
Koos esmspäevaga saigi alguse festivalinädal! Iga hommik olid meil kell 9-12 ühisproovid kõikide festivali kooridega.
Esimesel päeval toimus lõunal tervituspiknik San Francisco päikese käes Merritt järve ääres. Seal söödi-joodi, lauldi-tantsiti ja mängiti mänge!
Õhtul esinesid kõik koorid festivali avamisel Scottish Rite Center-s.
Teisipäeval esinesime töötajatele Pandora kontoris. Õhtu oli kõigil vaba – šopati ning käidi ka kuulamas teisi koore festivali Spotlight kontsertidel.
Kolmapäevast tegi meile Stanfordi ülikooli raamatukoguhoidja Michael Keller ekskursiooni ülikoolilinnakus ja näitas meile raamatukogu.
Jalutuskäigule järgnesid proov ja kontsert Stanfordi Memorial kirikus. Sellel õhtul oli meid kuulamas ligi 700 inimest! Nii Pandoras kui ka Stanfordis juhatas koori meie oma armas Karin Kuulpak, sest Aarne istus sama-aegselt festivalil žüriilaua taga. Karin tegi aga oma tööd suurepäraselt ning kirikukontsert läks imehästi! Ta on meile kõigile väga suureks eeskujuks ja hästi kallis!
Saime kingituseks endale ülikooli logoga Nike’i seljakotid – nendest teeme endale uued koorikotid!
Kontserdile järgnes pidu Michael Kelleri pool. Seal saime süüa-juua ning juttu vesta kontserti kuulanutega.
Neljapäeval olime taas Scottish Rite Center-s. Esinesime 30-minutilise kavaga ning hiljem vaatasime filmi “Üheshingamine”, mis rääkis laulupeost ja sellest, kuidas üks festivali tähtsamaid dirigente ja meie hea sõber, Robert Geary, oma kooriga laulupeol käisid. Kõigil läksid silmad märjaks ja tuli suur laulupeo igatsus peale.
Reedel oli meil hommikul lühendatud kooriproov ning ülejäänud päeva saime sisustada kas koorikaaslaste või hostperedega vaatamisväärsuste juures ja šopates. Ilm oli imeline, allahindlused olid suured, kõik oli 5+!
Laupäeval toimus viimane proov ja festivali lõpetamine. Peale lõpukontserti toimus suur disko, kus said kõik lauljad jalga keerutada. Anti ka maitsvaid küpsiseid! Pärast tunde tantsupõrandal jäeti oma uute sõpradega hüvasti, nuteti ja kallistati.
Viimane päev San Franciscos oli meil päiksetõusust loojanguni vaba. Saime nautida seda täiel rinnal! Veetsime aega host-perede ja koorikaaslastega: tutvusime downtown San Franciscoga, nägime erinevaid vaatamisväärsusi, šoppasime ning sõitsime mööda linna mägist maastikku cable-car -idega. Mõni ronis ka kurvilisel ja ääretult järsu kaldega Lombardi tänaval.
13. – 15. päev
21. – 23.07
Uus nädal viis meid 6h pikkuse rongisõidu ja 2h pikkuse bussisõiduga LA-sse!
Me ei pidanud kaua ootama, kuni uued pered olid valmis kõiki oma kodudesse viima (koos meie nüüd mitu kilo raskemate kohvritega).
Teisipäeval läksime suurema osa kooriga downtown LA-d avastama Hop-on Hop-off bussides.
Nägime ära ka Hollywoodi ja Beverly Hillsi piirkonnad.
Pikemalt peatusime LA vanimal teatrite tänaval ning kuulsuste käte- ja jalajälgede juures. Eks sinna pürgime ka ise!
Õhtul saime host-peredega aega veeta mõnes kenas restoranis, drive-in kinos, Santa Monica Pier-l päikeseloojangut vaadates või lihtsalt kodus Netflix-i vaadates.
Kolmapäevahommik oli samuti vaba ning selle aja jooksul sai rannas käidud!
Päeval toimusid ettevalmistused meie reisi viimaseks kontserdiks Pasadena Presbyterian kirikus koos LA lastekoori ning Soome kooriga Vox Aurea.
Enne lavale astumist istusime veel viimast korda kõik koos ringis, et tänada armsat Karinit, kes meie eest terve reisi jooksul vastutas, Aarnet ning üksteist.
Selle kontserdiga oligi meie koori ametlik kava USAs lõppenud!
Pool koorist otsustas veel LA-s paar päeva veeta ja ka New York-i lennata. Teine pool lendas aga neljapäeva varahommikul koos sõõrikutega koju!
Nii meie imeline koorireis lõppeski: täis naeru, laulu, õnne, sooja ilma, uusi sõpru, uusi mälestusi.
Omaksed kuulevad varsti juba igaühelt lähemalt! Bye-bye!
autorid: EGLYD MARION HIRV
EEVA-LIISA TREI