Blogi

ETV Tütarlastekoor Austraalias

Pikk lennureis

Tallinn –> Helsingi –> Doha –> Sydney

Nii pikka lennureisi pole ilmselt keegi kunagi kogenud. Laevasõidul Tallinnast Helsingisse nautisime ilma ja tegime mõne ilusa pildi ka.


Helsingi lennujaamas lõime aega parajaks Starbucksis istudes ja lastekärudega ringi tiirutades.

Järgnes kuue tunni pikkune lend Dohasse. Kui lennuk maandus 5:45, oli väljas juba 36 kraadi sooja. 

14. tunni pikkune lend oli küll pikk ja tüütu, kuid rõõm Sydney’sse jõudes oli nii suur, et kogu väsimus oli pärast maandumist kadunud.

1. päev

Lennujaamas oli tellitud buss, millega sõitsime otse Abbotsleigh kooli, kus kohtusime oma Austraalia majutajatega. Austraalias on samasugune liiklus nagu Inglismaal, kõik sõidukid sõidavad teisel pool. Paljude lauljate jaoks oli see harjumatu ja veider.

1. päev oli vaba, saime tutvuda oma Austraalia pere ja koduga.

Tiia ja Lee Ann käisid juba Bondi randa avastamas, Susanna ja Enoola Luna lõbustuspargis. Sandra ja Marta said teada, milline on see päris Austraalia grillipidu. 

Bondi rand

 

 

 

 

 

 

Jenga Austraalia grillipeol

Anete ja Kaie Riini päev möödus aga nende uue kodu voodis.

Veider osa Austraaliast on see, et akna taga laulavad papagoid ja metsikud kalkunid jooksevad tänavatel.

 

STRASBOURG 2017 blogi

STRASBOURG 2017

 

 

 

5.07.2017 esines ETV Tütarlastekoor Parlamendiliikme Yana Toomi kutsel Strasbourgis Euroopa Parlamendi hoones Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise alguse puhul.

 

 

 

 

4. juuli hommikul võttis meid lennujaamas vastu reisi korraldaja, Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi Eesti büroo juht Oksana Talisainen. Väike hommikukohv ja pikk retk Strasbourgini võiski alata: Tallinn -> Stockholm -> Frankfurt -> Strasbourg.

Kohvrid taga lohisedes liikusime Euroopa Parlamendi hoonesse, kus meid võttis soojalt vastu Malle Kuuler. Saime ülevaate EU-st, nende tegevusest ja eesmärkidest Yana Toomilt isiklikult.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peale parlamendi külastust seadsime end sisse hotelli ning suundusime nälga rahuldama. Restoran Flam’s oli ideaalne koht selleks!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Õhtu lõppes jalutuskäiguga läbi vanalinna, et kõik imemaitsvad, kuid südantraskendavaid süümepiinu tekitanud soolased ja magusad flammid maha põletada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. juulil, peale maitsvat hommikusööki ja enne esinemist saime veel viivuks Strasbourgi vanalinnaga tutvust teha.

 

Saime ka võimaluse laulda Strasbourgi katedraalis eesti rahvaviisi “Mu süda ärka üles”.

Lõunaks olime tagasi Euroopa Parlamendis ja valmis kontserti andma.
Saime nii Jüri Ratase kui Yana Toomi tänusõnade osaliseks. Nii nagu neil, oli ka meil sel hetkel niivõrd auväärses kohas uhke tunne Eestit esindada.

Hetke jäädvustav pilt tehtud, suundusimegi otsejoones tagasi kodumaale.
Täname meid hästi ja kindlalt tundma pannud korraldajaid Mallet ja Oksanat! Suur rõõm oli Strasbourg, järgmise korrani!

Au revoir!
Auf Wiedersehen!

 

 

kirjutas: EEVA-LIISA TREI

pildimaterjal: GRETE LY PINDMA

MARTA LEE KRALL

elss raidmets

Malle kuuler

EEVA-LIISA TREI


Loe edasi...

Singapur 2016

Singapur 2016

 

6.11 - 16.11.2016 on ETV Tütarlastekoor Singapuris koos dirigent Aarne Saluveeri, hääleseadja Eha Pärgi ning vabaimprovisaator Jaan Kriveliga seoses sealse koorijuhtide laagri ja noortefestivaliga ning Singapuri Haridusministeeriumi kunstide aastakonverentsiga.

15034410_1137688642951317_667322871_o

Loe edasi...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ETV Tütarlastekoor Peterburis

11. -13. märts 2016 käis ETV tütarlastekoor kontsertreisil Peterburis, Venemaal. IMG_6176

Loe edasi...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

USA 2015

9. - 23. juuli veedavad ETV tütarlastekoori neiud koos dirigent Aarne Saluveeriga USAs, võttes osa San Fransiscos toimuvast rahvusvahelisest Golden Gate festivalist ning andes kontserteid nii Eugene's kui ka LAs. Et hoida teid meie tegemistega kursis, postitame oma kooriblogisse reisipilte ja -jutte eesootava kahe nädala jooksul. Taaskohtumiseni, Eestimaa! 1. PÄEV  09.07 Alustasime reisi USAsse lennukalt! Tallinn -> Helsinki -> New York -> Seattle - liikusime tervelt päeva jagu ajas tagasi! 11403204_10205893768355726_8585123946425828635_n

Loe edasi...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

R.Panufniku Tallinna Missa - "Elutants" - salvestamine

Koor on Hiinast tagasi, aga puhkust kellelegi ei anta; 19. - 26. mail on ETV Tütarlastekooril töine aeg. Tallinnas salvestatakse Suurbritannia helilooja Roxanna Panufniku teost Tallinna Missa -"Elutants".

See ei ole küll esimene kord, kui ETV Tütarlastekoor antud teosega kokku puutub. Osad vanemad lauljad osalesid ka maailma esiettekandel 29. juunil 2011. aastal Tallinnas Jaani kirikus. Kuid paljudele uuematele lauljatele on siiski tunniajane teos suur väljakutse.

Muusika pärineb kaasaja kaunimate liturgiliste teoste autorilt Roxanna Panufnikult, kelle loomingut on oma kauniduse ja sõnumi tõttu kasutatud rahuoperatsioonides. „Elutants“ on dialoog tänapäeva ja keskaja vahel. Lähtudes Bernt Notke „Surmatantsust“, on selle tegelased leidnud endale tänapäevased vasted ja on nüüd ringtantsus Eluga.


Loe edasi...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Merepealsest linnast, agaratest turistidest, tingimisest ja maailmaime(de)st

ehk
kuidas ETV Tütarlastekoor Hiinas käis (28. aprill kuni 12. mai)
Aprillikuu lõpul, siis kui soojad ilmad ei olnud korralikult Eestissegi jõudnud, viis tee ETV Tütarlastekoori kohta, kus nad polnud koos veel kunagi varem käinud. Ette võeti kontsertreis kaugesse Hiinasse, täpsemalt esimesele Shanghai kevadisele rahvusvahelisele muusikafestivalile Choral Arts Week. Hoolimata ajavahest suutsid tüdrukud uue keskkonnaga harjuda ning esinesid edukalt nii festivali ava- ja lõppkontserdil, eraldi galakontsertidel kui ka  workshop’il. Tütarlastekoori hääled kõlasid näiteks Shanghai City Theatre’is, Shanghai Center Theatre’is, Taicang Theatre’is ja Shanghai Oriental Art Centre’is. Samuti leiti aega Shanghais resideeruva Eesti konsuli jaoks, kes organiseeris koorile ja festivali korraldajatele väikse vastuvõtu.
Kuigi Hiina publikukultuur erineb üpris korralikult näiteks tormiliselt kaasaelavatest argentiinlastest, võtsid kontsertide kuulajad eesti tüdrukud hästi vastu, saades vastutasuks põhjaliku ülevaate koori repertuaarist: lauldi näiteks Tormise, Pärdi, Kõrvitsa, Holsti, Piazolla, Kreegi ja Renqvisti muusikat. Spetsiaalselt festivali jaoks oli ära õpitud ka üks hiinakeelne laul Moli hua („jasmiiniõis“), ühendkooridega koos esitati hiinakeelset lugu The Same Song ja pidulikku Va pensiero-t (ooperist Nabucco).

Loe edasi...

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jüri Üdi klubi – Keeleelukas

Kord käisime Jüri Üdi klubis laulmas.


Loe edasi...

Ühiskontsert Kopenhaageni Tütarlastekooriga

Kopenhaageni Tütarlastekoor on 13.-25. märtsil Skandinaavia ja Baltimaade tuuril. Väisates seetõttu ka Eestit ja meie pealinna Tallinnat. Kopenhaageni Tütarlastekooril on Tallinnas plaanis workshop maestro Aarne Saluveeriga ning 20. märtsi õhtul ühiskontsert ETV Tütarlastekooriga, kuhu tuleb ettekandele ka päevases workshopis Aarnega õpitud lood.


Loe edasi...

Aastakokkuvõte 2012

2013 on täiehooga käimas ning on viimane aeg teha eelmise aasta kokkuvõtted:
ETV Tütarlastekoori tegemiste aastakokkuvõte 2012
Aasta 2012 tõi ETV tütarlastekoorile sagedast koostööd andekate loovisikutega, võimaluse lõpule viia uue, peatselt valmiva plaadi salvestused ning mitmeid huvitavaid projekte nii kodu- kui ka välismaal. Õnneks maailm detsembri viimasel poolel siiski ei lõppenud, aga kui ka nõnda juhtunud oleks, poleks tütarlastekooril aastale tagasi vaadates vähemalt midagi kahetseda olnud. Teha jõuti palju, sõlmiti otsi kokku seoses varasemate tegemistega ning külvati ka tuleviku projektide seemneid.
Aasta 2012 algas üpris tegusalt, 8. jaanuaril esines koor koos teiste andekate kollektiivide, näiteks Otsakooli bigbandi ja Nuku kooriga, Aasta Muusiku kontserdil Raadiomaja I stuudios. Kontserdi käigus anti Siim Aimlale üle aasta muusiku tiitel ning selle erilise sündmuse tähistamiseks esitas tütarlastekoor tema uudisteose „Keeleelukas“.
Veebruarikuusse mahtus paar pikemat lindistuspäeva uue plaadi tarbeks ning 17. veebruaril astuti ühel Noblessneri valukojas toimunud firmaüritusel üles ka koos Tõnis Mägiga. Ent veebruari silmapaistvaimaks ettevõtmiseks kujunes 24.-28. veebruaril toimunud kontsertreis Inglismaale, mis viis koori Londonisse ja Gateshead’i. Esineti Reverb festivali raames toimuvatel Imogen Heap'i kontsertidel koos tuntust koguva inglise muusiku Ana Silvera ja maailmakuulsa Holst Singers'i kooriga. Oodatud esmaettekandele tuli Ana kirjutatud tsükkel „Oracles“, mis sisaldas isegi ühte eestikeelset lugu „Tule maale, armas veli“. Lisaks kontsertidele Roundhouse teatris (26. veebruar, London) ja The Sage’is (27. veebruar, Gateshead) jõuti 25. veebruaril esineda ka Westminster Cathedral Hall’is kohalikele eestlastele Eesti iseseisvuspäeva puhul korraldatud kontserdil. Mõnedele koori värskeimatele lauljatele oli see reis esimeseks tõsisemaks proovikiviks.
Märtsis külastas tütarlastekoori proovi üks Korea telekanal, kellele sai esitatud mitmeid näidislugusid, kuid isegi põhjalikumalt näisid külalised olevat huvitatud koori lahtilaulmise ja –võimlemise tehnikatest. Tüdrukuid kutsuti esinema regilaulu-teemalise filmi esilinastusele, kuna filmis oli kasutatud klippe koori mõne aasta tagusest esinemisest Naissaarel. Enne kuu lõppu, 27. märtsil jõuti esineda veel ühel kontserdil Niguliste kirikus koos Jaapani Miyagi Sanjo OG naiskooriga (dirigent Kanezo Kori).

Loe edasi...

Tutvumine omakeskis

Hiljuti kogunes suur osa ETV Tütarlastekoorist ühes hubases Ao tänava kodus, selleks, et natuke rohkem teada saada uutest ja vanadest lauljatest! Selleks, et kuulda teiste lugusid ning jagada oma lugu, miks nad üldse ETV Tütarlastekooris on.

Meie koori kogunemistel on ikka kombeks jaotada asju häälerühmiti, seega I sopran tõi magusat, II sopran soolast, I alt juur-ja puuvilju ning II alt juua. Laud oli heast ja paremast lookas ning üks asi oli maitsvam kui teine. Tundub, et laulutüdrukutel ei ole asi käpas mitte ainult laulmisega, vaid ka kokakunstiga.


Loe edasi...

Laulsime laulud plaadile!

Möödunud aasta novembrikuus kogunesime taas vanas tuttavas Raadiomajas, et alustada uue plaadi lindistamisega. Nüüdseks on sellest möödas pea aasta, aga öeldakse ju, et kaua tehtud - kaunikene.

Lindistamise protsess on alati isemoodi. Väljaspoolt vaadates võib tunduda, et mis seal ikka - tüdrukud tulevad kohale, võimlevad, hingavad, laulavad lahti ja hakkavad neile tuttavaid laule laulma. Siiski on plaadi tegemine iga kord erinev: erinevad on laulud, mida lauldakse, tunne, millega seda tehakse; erinevad on ju ilm, päev, kellaaeg – kõik see loob meeleolu ja mõjutab seda, mis lindile jääb.


Loe edasi...

ETV Tütarlastekoor avas uksed

Sügis on olnud alati millegi uue algus. Kes läheb esimest korda kooli, kes mõnele keelekursusele, keegi kolmas aga tuleb hoopis ETV tütarlastekoori katsetele.
Nii kaua, kui mina mäletan ja natuke ennegi on olnud katsetel traditsiooniks laulda kohustuslik laul, milleks on Egil Hovlandi kirjutatud “Bow Down Thine Ear, O Lord”, koori repertuaari üks vanimaid aga ka raskemaid lugusid. Lisaks kohustuslikule loole soovime kuulda üht vabalt valitud mistahes stiilis soololaulu ning ühe vabalt valitud eestikeelse kooriteose ühe hääle partii esitamist.
Seda kõike mitte noorte inimeste hirmutamiseks, vaid ikka selleks, et koori dirigent ja hääleseadja saaks aimu sellest, mis tasemel noor laulja on ja kust edasi minna.
Sedapuhku tuli see sügis täitsa uusi lauljad meie lillade seintega proovisaali katseid tegema lausa 6 lauljat, mille üle on ETV Tütarlastekooril väga hea meel. Peagi tulevatel kontsertidel on võimalik uudistada, kes on meie ridadesse juurde tulnud ja kuidas oleme tööd teinud. Info jooksvalt.
Kes aga tahab kuulda, kuidas meie üks raskemaid lugusid kõlab saab kuulata seda siit.
Ilusat oktoobrikuud!

Loe edasi...

Ta tuli - ja Jäi! Tiiu Sinipalu

Oli jaanuarikuu, kui astusin proovisaali uksest sisse ning mulle vastu uus nägu, veidi eriskummaline, pool pead oli kiilakas, pool roosa, ja siis imepikad ja ilusad süsimustad juuksed. Kes see veel on? Küsisin endalt ja teistelt.vaatas teise aldi ridades

Foto autor: Ricky Adam Tiiu Sinipalu. Tookord jaanuarikuus otsis noor dirigendihakatis endale koori oma bakalaureuse eksami teostamiseks, ETV Tütarlastekoor tundus talle sobivaim.

Tiiu oli valinud oma eksami jaoks kolm väga erinevat, kuid huvitavat lugu:bakalaureuse eksami teostamiseks, ETV Tütarlastekoor tundus talle sobivaim.

1. Ester Mägi - "Ta tuli" 2. Knut Nystedt - "Shells" 3. Tomás Luis de Victoria - " O sacrum convivium"

Ise ütleb Tiiu valitud lugude kohta järgmist: Ester Mägi muusika on mind alati sügavalt puudutanud, oma naiselikus ja sügavas elutunnetuses ja kaunites kõlades, seda eriti just naiskoori repertuaaris. Tundub, et naisel läbi naiste on emotsioone loomulik edasi anda. "Ta tuli" oli lõpukava kokku pannes juba ette teada kindel valik, laulu dramaatiline armstuslugu ja kaunis muusika olid mind võitnud juba aastaid tagasi.


Loe edasi...

Maarjamuusika

16. septembril toimub Tallinnas, Kaarli kirikus, Maarjalaulude festivali raames kontsert Maarjamuusika. ETV tütatlastekooril on au ette kanda kolm Pärt Uusbergi seni avastamata lugu: "Ave Maria", "Ave Regina caelorum" ning "Ora pro nobis, peccatoribus"
Festival toimub igal aastal 8.-21. septembrini üle Eesti. Kavas on mitmed professionaalsete kollektiivide kontserdid ning traditsiooniline ansamblite ja kooride konkurss. Festivalil esitatakse muusikat, mis on loodud ja pühendatud Jeesuse emale Neitsi Maarjale. See kontsert avab koori 2012/13 hooaja ning oleme lugudega hoolikalt proovi teinud juba mitu nädalat.
Kahel korral oli meil võimalus kokku saada ka lugude autoriga. Esimest korda tuli Uusberg proovi 9. septembril, kui ühiselt arutleti laulude tähenduse ja tähtsuse üle. Väga huvitav oli kuulata autori selgitusi iga loo kohta. Näiteks Ave Regina caelorum'it kirjutades, inspireeris Uusbergi ladinakeelne tekst ning ta suhestub laulu sõnadesse läbi naiselikkuse, erootilisuse, nõtkuse, kerguse ja sumeduse.
Lisaks tuli Saluveeril mõte panna autor ise oma teoseid juhatama. See oli huvitavaks vahelduseks nii koorile, Aarnele kui ka Pärdile. Üheskoos tehti selgeks isegi pisemad rütmilised ebatäpsused. Usun, et kõigil oli hea tunne pühapäeva õhtul proovist koju minnes - palju oli väikese ajaga saavutatud.

Loe edasi...