Arvustus 26.veebruaril Pariisis Invaliidide kirikus antud kontserdi kohta.

29. veebruar 2008. Classique News (www.classiquenews.com). Autor: Gilles Lesur.

Link artikli asukohale.

Eestikeelne vabatõlge:

ETV tütarlastekoor andis 26. veebruaril Saint Louis’ Invaliidide kirikus a-cappella kontserdi. Eesti tähistas 24. veebruaril 2008 oma iseseisvuse 90. aastapäeva ning selle tähistamiseks annab koor Euroopas kontserte.Poolteist tundi absoluutset rõõmu ja rohkem muusikat kui ükskõik millisel teisel kontserdil. Neid on peaaegu 30, enamasti blondid, kannavad värvilisi rahvariideid, on 15 kuni 20 aastased, laulavad õigesti, peast ja isegi tantsivad. Nad on entusiastlikud ja samas ka väga professionaalsed oma ilusa riietuse ja suure kontsentreerumisvõimega, jäädes samas üleni loomulikuks.

Loomulikkus ja professionaalsus on üks segu, mis muusikas kutsuvad alati esile emotsioone ja rõõmu. Nende eesotsas on 49-aastane Aarne Saluveer, kes on ühtlasi ka koori asutaja. Nad ei kaota temaga silmsidet isegi siis, kui nad on mõne laulu laulmisel katedraali neljas erinevas nurgas. Peab ütlema, et vaatepilt on kirglik ja paneb kaasa elama. Juhatamine on selge, väärikas, paindlik, ühesõnaga loomulik ja ka väga efektiivne. Aarne Saluveer on tuntud eestlane, kes oskab laulma panna nii pisikesi lapsi, mudilasi kui noori. Ta on olnud ka Eestis laulupidude üldjuht.

Need noored tüdrukud laulavad sama oivaliselt nii paganlikku kui püha muusikat, Arvo Pärdi meitriteoseid, nii eesti kui saksa keeles, neile kirjutatud ääretult modernseid Veljo tormise palasid ning ka aborigeenide muusikat. Nii solist kui ka koor on väga täpsed ja puhtad nii koos kui üksi. Hääled pole individuaalselt küll erakordsed, aga tervikuna (terve koor koos) võib leida tunnistust tõsistest meitritest, kes toovad esile erakordselt ilusa ja ühtlase kõla: unisoonid on perfektsed, ekstreemsed käigud on alati õiged (ei mõjuta täpsust) ning pühendumus ei puudu kunagi. Üks ilus õppetund koorilaulust ja muusikast.