15. september 2005. Sirp (www.sirp.ee). Autor: Kaie Tanner.
Link artikli asukohale.ETV TÜTARLASTEKOOR (dirigent AARNE SALUVEER) sai I koha klassikalise muusika kategoorias ning II koha pop- ja jazzmuusika kategoorias Euroopa kooride ja solistide festivalilt Arnhemis (28. VI ? 3. VII, Holland).
Aarne Saluveeri ja ETV tütarlastekoori hooaeg pole veel läbi. repro
Arnhem on tugevate traditsioonidega konkurss, sel aastal osales kokku 33 koori Venemaalt, Arubalt, Rumeeniast, Ukrainast, Ungarist, Poolast, Ugandast, Hollandist, Hispaaniast, Moldovast, Leedust, T?ehhist, Slovakkiast, Saksamaalt ja Sloveeniast. Osalejad valiti eelneva plaadivooru põhjal, ETV tütarlastekoor sai konkursikutse festivali korraldajatelt.
Lisaks noortekooride ja -vokalistide konkursile toimus Arnhemis ka noortefestival, mille raames korraldati meistriklasse, kursusi ning kontserte. Konkurss toimus seitsmes kategoorias: klassikaline ja popmuusika laste, noorte ja täiskasvanute klassis ning rahvamuusika kõigile vanuseastmetele ühises arvestuses. Festival oli adresseeritud kuni 25aastastele osavõtjatele.
ETV tütarlastekoor on üks neist, kelle võidud enam kedagi ei üllata. Lisaks aukartustäratava mahuga kontserttegevusele on viimase viie aasta jooksul auhinnalisi kohti toodud viielt konkursilt, lisaks veel erinevad projektid, koolitus ja miljon muud muusikalist ülesastumist.
Aarne Saluveer, kuidas 28 tüdrukut sellisele koormusele vastu peavad?
Ausalt öeldes imetlen ise ka viisi, kuidas lauljad omi asju ajavad ja korraldavad, suur hulk koorielu organiseerimisest on samuti nende kanda. Töömeeleolu on suurepärane ja töömaht mõistlik: meie eesmärk ei ole iga hinna eest esikohti napsata, vaid püüda olla väga head muusikud. Kuid mööduv hooaeg tõi tõesti palju tööd: Tormise ?Laulusildade? ettekanne, jõulutuur koos Dave Bentoniga, suurvormid, salvestused BBC-le, Eesti naiskooride konkurss. Olen väga rõõmus, et suutsime Arnhemi konkursiolukorras pingevabalt laulda.
ETV tütarlastekoor on saavutanud kõrgeid kohti kümnetel konkurssidel. Miks nüüd Arnhem?
Nii ilusti kutsuti! Ja pealegi polnud me veel Hollandi festivalidel käinud. See on suur ja musikaalne maa, kus leidub häid koore (nimetaksin Madalmaade Kammerkoori) ning tugevaid dirigente. Palju on erialaseid õppeasutusi ja koorimuusikatraditsioon pikk.
Kuidas seda festivali iseloomustad?
Parajat mõõtu üritus. Praegu on tekkimas palju suuri megafestivale, kus põhieesmärk on juba turism: koore tuuakse kokku sadade kaupa ja müüakse neile esikohti. Aga muusikaga siis enam nii palju ei tegelda. Arnhemis tehti seda küll.
See oli noortefestival, mis tähendab, et ka täiskasvanute kategoorias osalesid kuni 25aastased, kuid see ei tähenda muidugi tasemelist allahindlust. Kõik esinejad valiti välja plaatide või seniste saavutuste põhjal ning nende mitmekülgseid kavu oli väga huvitav kuulata.
Jälgisime ka vokalistide konkurssi: tase on arvestatavalt kõrge ja õppida palju. Positiivse mulje jättis ka festivali õhkkond ning professionaalne suhtumine: kogu konkurss toimub pingevabalt, muusik tegeleb iseenda ja muusikaga.
Mida te laulsite ja miks?
Klassikavoorus Tormist, Pärti, Mendelssohni, Eguireni ?Ave Mariat? ? see oli Tolosa konkursi kohustuslik laul ja väga hea lugu. Popmuusikast siis: ?West Side Story?, ?In the Mood?? Ma ei vali lugu selle järgi, kas ta on konkursil efektne, vaid kas ta ka sisuliselt midagi pakub. Konkursitulemus pole muidugi absoluut: iga ?üriiliige annab ju oma subjektiivse hinnangu. Aga Hempflingi (Kölner Kantorei dirigent professor Volker Hempfling) kõrge hinnangu üle on mul väga hea meel.
Tavaliselt lõpeb koori hooaeg suvega, teil mitte. Mis veel tulemas on?
ETV tütarlastekoori hooaeg pole veel läbi. Ees on kontserdid Rapla kirikumuusika festivalil ning Euroopa koostööprojekt Robert Schumanni kooriga (kontserdid Luxemburgis, Prantsusmaal ja Eestis). Koor esineb ka Veljo Tormise juubelikontserdil 13. augustil Pärnus, töötab Bob Chilcotti näidiskoorina Vigala seminarlaagris ja seejärel läheb juba käima uus hooaeg.
16. oktoobril võistleme Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) rahvusvahelisel koorikonkursil ?Let The Peoples Sing? Kölnis.