ETV tütarlastekoori laul külvas hingevalgust

2. detsember 2004. Võrumaa Teataja. Autor: Liina Valper.

Esimesel advendil andis Kandles kontserdi ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel (klaveril Maarit Saarmäe). Kontsert kandis pealkirja „Jõulurõõmu, jõulurahu”. Sama nimega on koori kunstilise juhi Aarne Saluveeri loodud laul, mis tuli ettekandele üsna kontserdi lõpus. Selleks ajaks olid kuulajate meeled elevil ja hinged hellad.

Kuidas portreteerida laulu? Seda ei saagi. Laulu tuleb kuulata. Sõna jääb kahvatuks, isegi siis, kui laulu kohta ütled: täiuslik.

Mitme mandri jõululaulud, mis väljendasid nii hardust kui ka ülekeevat elurõõmu, vaimulik ja ilmalik muusika eri ajastutest. Eesti vaimulik rahvalaul Cyrillus Kreegi seades „Mu süda, ärka üles” kõlas sel suvel üldlaulupeol. Maailmamainega helilooja Arvo Pärdi „Peace Upon You, Jerusalem” oli kavas Ameerika koorijuhtide assotsiatsiooni aastakoosoleku kontsertprogrammis mullu veebruaris New Yorgis, kus seda maailmaesiettekandes kuulas 7500 koorimuusika spetsialisti. Kandle viimase võimaluseni täidetud saalis võeti see tähtteos soojalt vastu. Aga puhkpillimängu isa Otto David Wirkhausi „Tiliseb, tiliseb aisakell” oli tuttav juba vanal ajal eesti talutares…

Kuidas portreteerida lauljaid? Valgetes pikkades kleitides tütarlapsed laulsid laval ja liikusid sealt mõnikord ka saali, publikule ligemale. Kontrastiks sellele heledale särale oli musta ülikonda riietatud koorijuht, kes tutvustas laule. „Kas te tahate…?” tavatses ta uute esituste eel küsida. Aga muidugi me tahtsime! Pedagoogina mõistis Saluveer publiku kaasa tegutsema panna. Väärikas majandusmees lõi trummi aafrika jõululaulu rütmis ja väikesed poisid tilistasid aisakelli. Saalitäis rahvast põrutas nagu üks mees jalga vastu maad, kui lauldi inglise jõululaulu siidrijoomisest.

Võrus oli ETV tütarlastekoori esimene tänavune jõulukontsert. Aarne Saluveer ütles, et Võrumaa on tähtis koht. Tema kauged esivanemad elasid Paganamaal ning Saluveeri-nimelisi leidub siin kandis praegugi. Jõulurõõmu ja jõulurahu sõnumiga tuli koor siia, hoolimata pikast teest ja kehvast bussist.