“Sampo tagumine” avab Naissaarel Tormise festivali teise osa

30. juuni 2010. ERR (www.err.ee). Autor: Priit Kuusk.

Link artikli asukohale.

ETV tütarlastekoori kava “Sampo tagumine” avab laupäeval, 3. juulil Aarne Saluveeri käe all Naissaarel “Veljo Tormise pidunädalate” teise tsükli.Tütarlastekoori esinemised Aarne Saluveeriga on oma erksuse ja meeleolukusega maestro Veljo Tormisele alati meeltmööda olnud. Nii on tütarlapsed saanud endale au avada pidunädalate teine tsükkel Nargen Festivalil oma kontserdiga.

Maestro Tormis ja koori kunstiline juht Aarne Saluveer on valinud Naissaare Omari küüni 3. juuliks põneva kava. “Sampo cuditor” (“Sampo tagumine”) on kirjutatud algselt Kalevala tekstidele, aga ladinakeelses tõlkes Hannoveri Tütarlastekoori tellimusel Hannoveri Expo jaoks 2000. aastal. Samale festivalile tellis Hannoveri koor ka Arvo Pärdilt teose “Zwei Beter”. ETV tütarlastekoor on teinud mõlema esiettekanded Eestis.

Tormise teos on kirjutatud naiskoorile või meeskoorile palktrummi ja alasiga. Aarne Saluveer: “”Sampo tagumise” teksti ajakohasus tänapäevas on see, et Soome sepp valmistab imemasina, et rikkust luua oma rahvale, küsib aga palgaks endale noore neiu… Meie kavas on läbilõige Tormise loomingust koos vokaalimprovisatsioonide ja liikumisega Anne Türnpu seades. Esmakordselt Eestis toome ettekandele ka Tormise kuulsa “Raua needmise” naiskooriversiooni, mis on seatud helilooja enda poolt.”

“Sampo tagumise” meeskooriversiooni esiettekande on teinud 2004. aastal Eesti Rahvusmeeskoor Ants Sootsi juhatusel.