ETV tütarlastekoor saab maineka kooriauhinna Itaaliast Arezzost

22. august 2012 ERR (www.err.ee) Autor: Priit Kuusk.

Link artikli asukohale

ETV tütarlastekoor ja nende dirigent Aarne Saluveer on pälvinud oma silmapaistva tegevuse eest maineka rahvusvahelise kooriauhinna Guido d’Arezzo Fondilt Itaaliast. Nüüd sõidab koor koos dirigendiga Itaaliasse auhinda vastu võtma ning esineb kooripidustustel Arezzos ka kolmel kontserdil.Guido d’Arezzo Fondi auhind (Guidoneum Award) antakse koorile ja tema dirigendile Aarne Saluveerile üle laupäeval, 25. augustil koorikonkursi pidulikul galakontserdil. Konkurss ise (Concorso polifonico internazionale Guido d’Arezzo) toimub mitmes eri sektsioonis ja veel alafestivalidega 18.- 26. augustil juba 60. korda.


Aarne Saluveer, kel on hea meel selle üle, et tähelepanu pälvis just Eesti koor, ütleb tunnustuse kohta: „Võin kinnitada, et ka kõige raskemates oludes ning pikematel kontserdireisidel on tütarlastekoori lauljad andnud muusikasse salapärase “miski”, mis loob silla helilooja ja publiku vahel. Ilmselt on koor saavutanud rahvusvaheliselt usaldusliku taseme, mida märkas ka žürii.”

Eesti tütarlastekoor on Arezzos kohal juba 24. augustil, mil lauldakse koorikonkursi raames korraldatava 27. folkloorifestivali avakontserdil ja esitatakse kümneminutilises rahvamuusikalises kavas vaid Veljo Tormise loomingut.

ETV tütarlastekoori oma tunniajaline kontsert Arezzos toimub 25. augustil San Francesco basiilika Sant’Ignazio saalis, kus põhiautoriteks on Veljo Tormis, Cyrillus Kreek, Tõnu Kõrvits ja Arvo Pärt. Sama päeva pärastlõunal toimuval auhindade üleandmise tseremoonial ja galakontserdil laulavad tütarlapsed 20-minutilise kava, kus on autoriteks Arvo Pärt, Veljo Tormis ja Tõnu Kõrvits. Tseremoonial esinevad veel ka Filipiinide ja Ungari koor. Kõik need kontserdid toimuvad tasuta.

ETV tütarlastekoor on Arezzos esinenud varemgi. 2002. aastal toimus seal Euroopa Koorimuusika Grand Prix’ sari, kuhu Eesti koor kutsuti pärast edukat esinemist Gorizia koorikonkursil. Silmapaistvaks saavutuseks võib pidada ka noortekooride kategooria esikohta Euroopa Ringhäälingute Liidu konkursil “Let The Peoples Sing”. Eelmisel aastal osales ETV tütarlastekoor Maailma Koorimuusikasümpoosionil Argentinas. Arezzos on edukad olnud ka teised koorid Eestist.

Eesti tütarlastekoor on meile au teinud paljudel maadel ja mitmel mandril ning tähtsatel koori- ja muudelgi muusikasündmustel, tutvustades oma kavades alati ka eesti heliloojate muusikat. Eelistatumad autorid on olnud Veljo Tormis ja Arvo Pärt, nüüd nooremadki heliloojad ja kindlasti ka meie muusika klassikud. Kooris laulab praegu kakskümmend viis 15-25-aastast tütarlast, kelledest enamusel on muusikaline haridus ja varasem koorilaulukogemus.