ETV tütarlastekoor viis Eesti muusika Aasiasse

9. mai 2013 ETV Tütarlastekoor. Autor: Kaija Pook

Link artikli asukohale

ETV tütarlastekoor naaseb 2.-7. maini toimunud Shanghai Rahvusvaheliselt Kevadmuusika Festivalilt.
ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatamisel valiti 30. Rahvusvahelise Kevadmuusika Festivali koorinädala kaheksa väliskoori hulka. Kokku esines festivalil 12 koori Saksamaalt, Soomest, Uus-Meremaalt, Koreast, Venemaalt, Slovakkiast ja Hiinast, kõige mainekam nende hulgast Chanticleer USAst.

Huvitav mitmekülgne kava ja stiilne koreograafia näitasid ETV tütarlastekoori omanäolisust ning tõstsid eesti koori nii kuulajate kui ka korraldajate lemmikuks. Kava sisaldas koorimuusikat klassikalisest kaasaegseni, eesti heliloojatest esitati Arvo Pärdi, Veljo Tormise ja Tõnu Kõrvitsa teoseid. Festivali lõppkontsert toimus 8. mail ülimoodsas mitmetuhande kohaga Shanghai Oriental Art Center’is.

Aarne Saluveeri meistriklass Shanghai konservatooriumis andis ülevaate eesti koorikultuurist ja laulupeost ning tõi kohale täissaali, tänu millele suurenes huvi kontaktide vastu Eestiga. Edukas turnee tekitas usalduslikud suhted luues soodsa pinna edaspidiseks koostööks kahe riigi muusikute vahel. Korraldajate soov on kutsuda ETV tütarlastekoor tagasi Hiinasse pikemale ringreisile.

„Konkurents muusikaekspordis on maailmas tihe ja tung Hiina turule suur. Seetõttu on väga oluline, et saime tunnustatud kohaliku promootori abil tulla eesti muusikaga sellesse Aasia metropoli, elavdades huvi meie heliloojate ja esinejate vastu. Hiina võimalused kasvavad üha ja nad soovivad pakkuda oma kuulajaile tipptaset – Eestil on võimalik seda pakkuda,“ sõnas koori dirigent Aarne Saluveer.

Eesti peakonsul Shanghais Jaan Reinhold märkis, et meie koori edukas esinemine kõnealuse muusikafestivali esmakordselt toimuva koorinädala raames ei näita ainuüksi eesti koorilaulukultuuri tuntust maailmas ja selle kõrget taset, vaid  peaks julgustama meie loomekollektiive julgemalt ringi vaatama, sealhulgas harjumuspärasest kaugemale. “Asjaolu, et Shanghai festivali korraldajad on huvitatud edasisest koostööst ETV tütarlastekooriga, näitab selgelt, et meie ekspordivõimalused Aasiasse on seniarvatust mitmekesisemad. Ühtlasi tekitas see kindlasti huvi Eesti vastu turismi seisukohalt, millest omakorda võivad välja areneda teised  koostöövõimalused,“ mainis Reinhold.

Shanghai Rahvusvaheline Kevadmuusika Festival on üks pikima ajalooga muusikafestivale Hiinas, mis on toimunud juba alates 1980. aastatest. Sel aastal toimub festival juba 30. korda, mistõttu on ka festivalikontserdid suurejoonelisemad ning osalejaid kutsutud rohkem.

Kontsertreis sai teoks Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi, Välisministeeriumi ja Kultuurkapitali toel.