Iisraeli rezhissöör käis Tallinnas filmimas

5. veebruar 2004. Eesti Päevaleht (www.epl.ee). Autor: Romi Erlach.

Link artikli asukohale.

Iisraeli režissöör käis Kopli Nikolai õigeusukirikus filmimas

Eelmise nädala lõpus filmis Iisraeli vanameister Amos Gitai Tallinnas Koplis Nikolai õigeusukirikus oma poolelioleva mängufilmi Promised Land tarbeks ühe stseeni.

Stseenis laulab kirikus ETV tütarlastekoor Arne Saluveeri juhatamisel Arvo Pärdi teost “Peace Upon You, Jerusalem”, eestlastest teevad episoodilised rollid Kadri Kõusaar, Mart Laisk ja Peeter Põlluveer.

Pimedate Ööde filmifestivali peakorraldaja Tiina Loki sõnul on Gitai väga tugeva dokumentaalfilmitaustaga reþissöör ning ka töös oleval mängufilmil pole päris lõpuni paika pandud stsenaariumi. “Film räägib prostitutsioonist, naiste ärakasutamisest ja Iisraeli müümisest. Projekti teeb põnevaks see, et mis täpselt kangelasega juhtub, selgub alles võtete käigus,” rääkis Lokk.

Filmi esilinastus on plaanitud maikuiseks Cannes’i filmifestivalika, Tallinnas filmitud kaadrid peaksid saama filmi avastseeniks.

ETV tütarlastekoori juhi Arne Saluveeri sõnul oli reedene võttepäev Koplis pingeline. “Võte kestis terve päeva ja ei ole väga kerge talvel 13-kraadises kirikus laulda. Koori vokaal salvestati kõik otse, puust kiriku pehme kõla oli meile väga hea üllatus.”

Tiina Loki sõnul otsustas Amos Gitai ETV tütarlastekoori ja stseeni Tallinna kirikus oma filmi lülitada pärast seda, kui kuulis koori laulmas PÖFF-i külalistele Tallinna raekojas korraldatud kontserdil. “Teadsin, et Pärdi lugu tekitab intrigeeriva kontrasti Gitai parasjagu poolelioleva filmiga ja palusin kooril seda kontserdil esitada. Seda, et lugu päris filmi jõuab, ma muidugi oodata ei osanud,” lisas Lokk.

Amos Gitai on sündinud 1950. aastal Iisraelis Haifas. 1971-1975 õppis ta arhitektuuri. Doktorikraadi sai ta Berkeleys. Alates 1980-ndatest on ta lavastanud üle kolmekümne dokumentaalfilmi ja draama.