Oli jaanuarikuu, kui astusin proovisaali uksest sisse ning mulle vastu uus nägu, veidi eriskummaline, pool pead oli kiilakas, pool roosa, ja siis imepikad ja ilusad süsimustad juuksed. Kes see veel on? Küsisin endalt ja teistelt.vaatas teise aldi ridades
Tiiu Sinipalu. Tookord jaanuarikuus otsis noor dirigendihakatis endale koori oma bakalaureuse eksami teostamiseks, ETV Tütarlastekoor tundus talle sobivaim.
Tiiu oli valinud oma eksami jaoks kolm väga erinevat, kuid huvitavat lugu:bakalaureuse eksami teostamiseks, ETV Tütarlastekoor tundus talle sobivaim.
1. Ester Mägi – “Ta tuli”
2. Knut Nystedt – “Shells”
3. Tomás Luis de Victoria – ” O sacrum convivium”
Ise ütleb Tiiu valitud lugude kohta järgmist:
Ester Mägi muusika on mind alati sügavalt puudutanud, oma naiselikus ja sügavas elutunnetuses ja kaunites kõlades, seda eriti just naiskoori repertuaaris. Tundub, et naisel läbi naiste on emotsioone loomulik edasi anda. “Ta tuli” oli lõpukava kokku pannes juba ette teada kindel valik, laulu dramaatiline armstuslugu ja kaunis muusika olid mind võitnud juba aastaid tagasi.
Knut Nystedti muusika on mind samuti ammu paelunud ja kuna ETV Tütarlastekoori juures oli mul võimalus ette võtta “advanced” raskusastmes teos, otsustasin osta ühe Eestis senini veel esitamata laulu “Shells”. Tonaalsust tasakaalustamas atonaalsus, efektideks erinevad kõnehääled ja läbipõimuvad meloodiakujundid, lai diapasoon ja muud Nystedtlikud vigurid, mis üheskoos maalivad silme ette öise mereranna ja läbi vee helkivate merekarpide virvenduse…minujaoks vastupandamatu ahvatlus, koorile esialgu paras peavalu kuid kinnitamata andmetel lõpuks päris meeldiv laul.
Kuna Bakalaureuse eksami üks nõue on kava nagu rosolje, siis viimaseks teoseks vanamuusika näol Victoria O Sacrum Convivium. Pühalik puhastus dramaatilise ahastuse ja avangardi vahel.
Lugudega sai tehtud tihedat tööd kuni kevadeni. Proove käis kuulamas ka Tiiu juhendaja Ants Soots, kellelt sai alguses piki päid ja jalgu nii Tiiu kui ka koor. Mida proov aga edasi, seda rohkem tekkis lugudesse mõistmist, sisu ja muusikat. Kõik kolm lugu olid teineteisest nii erinevad, et harjutamist ei vajanud mitte ainult iga laulu sisu, vaid ka üleminek ühelt loolt teisele, nii et tekiks ka õige atmosfäär vastavalt loole.
Kogu see proovide ja pingutuste rida kulmineerus mai alguses Hopneri majas, mil leidis aset Tiiu eksam.
Esitlusele tuli seni proovitust kõige parem versioon, rahule jäi nii koor, Tiiu kui ka Ants Soots, kes otsustas koos teiste komisjoniliikmetega hinnata Tiiu sooritust hindele “väga hea”!
Tiiu projekt sai läbi, kuid siiski kohtasime teda iga kolmapäev ja pühapäev Telemaja proovisaalis. Tuli välja, et Tiiule ei meeldinud mitte ainult meid dirigeerida, vaid ka ise meie juures laulda. Nii seisabki sellest ajast meie ridades, tilluke pikkade süsimustade juustega noor dirigent ja teine alt, Tiiu Sinipalu.
Nüüd talvele vastu minnes, kus tuleb hakata kokkupanema jõulukontsertide kavasid, oleme leidnud heaks variandiks ettevõtta laulud Tiiu eksamikavast. Niisiis soojendame üles kevadised mälestused ning õpetame selgeks ka uutele liitujatele. Dirigeerib neid lugusid ikka Tiiu, mis lisab värvi nii koori repertuaari kui ka kogu kontserti endasse. Loodame saavutada veel paremat, kui kevadel. Jõudu tööle meile ja Tiiule!